خانه / معرفی / رشته دانشگاهی / معرفی رشته مهندسی هوافضا

معرفی رشته مهندسی هوافضا

معرفی رشته مهندسی هوافضا

معرفی رشته مهندسی هوافضا – مهندسی هوافضا شاخه‌ای است از مهندسی مکانیک که به بررسی اجسامی که در هوا حرکت می‌کنند می‌پردازد؛ مانند طراحی هواپیما، فضاپیما، ماهواره، ماهواره برها و موضوعات وابسته، طراحی خودروهای کم مصرف و تجهیزات خاص نفت و گاز و سیستم‌های تولید توان و نیروگاهی.

رشته‌ مهندسی هوافضا بر چهار پایه‌ آئرودینامیک‌ ، جلوبرندگی‌ ، مکانیک‌ پرواز و سازه‌های‌ هوافضایی‌ استوار است‌.

آئرودینامیک به مطالعه و بررسی جریان هوا، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی از آن بر روی جسم پرنده می‌پردازد.مکانیک پرواز به مطالعه و بررسی رفتار و حرکات جسم پرنده با استفاده از اطلاعات آئرودینامیکی، هندسی و وزنی می‌پردازد.

 

برخی دروس این رشته:مکانیک سیالات/مقاومت مصالح و آزمایشگاه /انتقال حرارت/تحلیل سازه های هوایی/اصول جلوبرنده ها/ترمودینامیک ….

آینده شغلی:این رشته جدید می‌باشد به طبع مراکزی هم که یک مهندس هوافضا بتواند در آن مشغول به کار شود، نسبت به سایر رشته‌ها کمتر است. وزرات دفاع، صنایع خودروسازی، نیروگاه ها، صنایع نفت و گاز و … از جمله محل های کار این رشته می باشد. به طور کلی می‌توان گفت یک مهندس هوافضا در هر نهاد و شرکتی که به لوازم پرنده مرتبط است می‌تواند مشغول به کار شود.

دانشگاه هایی که این رشته را در سطح کارشناسی دارا هستند محدود بوده از جمله مهم ترین ها میتوان به:دانشگاه صنعتی شریف/دانشگاه صنعتی امیرکبیر/دانشگاه شهید بهشتی /دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی/دانشگاه صنعتی مالک اشتر/ دانشگاه فردوسی/دانشگاه صنعتی ارومیه

 

معرفی رشته مهندسی مکانیک
خواندن

درباره ی علیرضا صفرزاده

علیرضا صفرزاده
یه عاشق برنامه نویسی. من و لپ تاپم شما همه!

مطلب پیشنهادی

معرفی رشته مهندسی برق

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر معرفی رشته مهندسی کامپیوتر – مهندس برق با مطالعه دروس بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *